Obsah článku
Žehlenie nepatrí zrovna medzi najobľúbenejšie aktivity v domácnosti. Našťastie v súčasnosti existujú žehličky, ktoré vám dokážu túto neobľúbenú činnosť značne urýchliť. Ako si však vybrať tú najvhodnejšiu pre vás? Poradíme vám pri výbere.
Žehličky sa rozdeľujú do troch základných kategórií z hľadiska použitia pary, na suché žehličky, naparovacie žehličky a parné generátory. Osobitným typom sú naparovače odevov a žehliace lisy.
Typy žehličiek
Suché žehličky
Sú ideálne na príležitostné žehlenie. Neobsahujú nádobku na vodu, na žehlenie nevyužívajú paru, a preto je potrebné prádlo kropiť zvlášť. Prírodné materiály žehlia bez problémov avšak určité syntetické vlákna sa môžu na žehličku lepiť. Žehlenie týmto typom žehličky je pomalšie a oveľa neefektívnejšie ako napríklad s naparovacou žehličkou. Žehlenie prebieha tak, že rozpálenou žehliacou plochou vyrovnáte pokrčenú bielizeň, pričom teplotu si sami riadite termostatom. Najvhodnejšie sú pre ľudí, ktorí žehlia málo bielizne len príležitostne, prípadne sú zástancami retro štýlu.
Výhody
- Nenáročná na obsluhu
- Nízka cena
- Jednoduchá údržba
- Nízka hmotnosť
Nevýhody
- Menej kvalitné žehlenie
- Žehlenie náročnejšie na čas
- Vhodná len na príležitostné žehlenie
- Nie sú vhodné na žehlenie všetkých materiálov
Naparovacie žehličky
V súčasnosti najrozšírenejší model, ktorý zabezpečí kvalitnejšie a časovo úspornejšie žehlenie. Podstata tohto typu žehličky spočíva v naparovacom zaradení, ktoré uvoľňuje paru otvormi na žehliacej ploche. Tým zvlhčí bielizeň, stane sa poddajnejšou, čo značne uľahčí žehlenie. Stačí len naliať vodu do nádobky, navoliť typ tkaniny, prípadne teplotu a takto vyžehlíte všetky typy tkanín vrátane syntetickej bielizne. Je ideálna na časté žehlenie menšieho množstva bielizne. Pri lacnejších modeloch musíte rátať s pravidelnou údržbou žehličky, novšie modely to zvládnu samé.
Výhody
- Cenovo dostupné modely
- Kvalitné žehlenie pomocou pary
- Rýchlejšie žehlenie
- Užitočné funkcie
- Ožehlia všetky typy materiálov
Nevýhody
- Menšia nádobka na vodu, je potrebné časté dopĺňanie
- Pri lacnejších modeloch nutnosť údržby
Parné generátory
Predstavujú modernejšie zariadenie, ktoré spočíva v oddelenom výrobníku pary a v samostatnej žehliacej ploche navzájom prepojených hadicou na paru. Parné generátory disponujú nádobkou na vodu s väčším objemom, ktorá je umiestnená v stanici, čo zaručuje nižšiu hmotnosť a teda aj ľahšiu manipuláciu so žehličkou. Okrem toho môžete žehliť aj viac ako dve hodiny bez toho, aby ste museli dolievať vodu. Parné generátory pracujú s parou pod tlakom, žehliaca plocha nepotrebuje dosahovať vysoké teploty, tým pádom je šetrnejšia k textíliám a spotrebuje menej energie. Tento typ žehličky je ideálny pre tých, ktorí žehlia veľké množstvo bielizne pomerne často.
Výhody
- Nedochádza k odkvapkávaniu vody na bielizeň
- Veľmi výkonná žehlička vhodná aj pre profesionálne žehlenie
- Veľmi rýchle žehlenie
- Vhodná aj na najnepoddajnejšie tkaniny
- Úspora času aj energie
Nevýhody
- Vyššia cena
Naparovače odevov
Predstavujú najšetrnejší spôsob žehlenia ku všetkým tkaninám. Princípom je vertikálne žehlenie na báze vysokého parného výkonu, pričom si poradí aj s nepoddajnými materiálmi. Vďaka horúcej pare eliminuje pachy, odstraňuje žmolky, baktérie aj roztoče. Výkonnejšie naparovače umožňujú žehlenie bielizne priamo na ramienku. Stačí naliať vodu do zabudovaného bojlera, zavesiť bielizeň na ramienko a pomaly prechádzať naparovačom po tkanine. Žehlenie vo zvislej polohe oceníte najmä pri narovnávaní záclon či spoločenských odevov z jemného materiálu.
Okrem ručných naparovačov odevov existujú na trhu aj naparovače so stojanom prípadne so zabudovanou žehliacou doskou, ktoré slúžia na žehlenie väčšieho množstva odevov. Výhodou je žehlenie viacerých vrstiev naraz. Nevýhodou je vyššia cena a priestorová náročnosť.
Výhody
- Veľmi rýchle a efektívne žehlenie
- Niektoré typy umožnia vyžehlenie veľkého počtu bielizne
- Najšetrnejší typ žehlenia vzhľadom k textíliám
- Osviežujú a dezinfikujú textílie
- Nie je potrebné vyťahovať žehliacu dosku
Nevýhody
- Slabší výstup pary u ručných prístrojoch
- Stojanové sú náročnejšie na priestor
- Ručné naparovače nie sú vhodné na väčšie plochy
Parné naparovačky odevov umožňujú vertikálne žehlenie na vešiaku a sú ideálnou pomôckou pre chúlostivé alebo nepoddajné materiály. Vyhladia a osviežia tiež závesy či poťahy. Disponujú vysokou a konštantnou produkciou pary, vďaka ktorej ľahko a rýchlo vyžehlia záhyby. Bielizeň osviežia a dezinfikujú. K dispozícii sú naparovačky ručné alebo so stojanom, ktoré môžu nahradiť aj žehličku a poradia si aj s veľmi hrubými materiálmi.
Žehliace lisy (Mangle)
Disponujú niekoľkonásobne väčšou žehliacou plochou ako pri bežných žehličkách. Sú určené najmä pre profesionálne žehlenie a na žehlenie rozmerných kusov bielizne ( napr. posteľná bielizeň, záclony, závesy, uteráky a pod.) Na trhu existujú dva typy žehliacich lisov – zatváracie a valcové. V prípade zatváracích sa pokrčená tkanina vloží do lisu a na krátko sa uzavrie. Dve žehliace plochy vyžehlia bielizeň naraz z oboch strán, pričom ju súčasne naparujú – žehlia tlakom, teplom a aj parou. Valcové lisy umožňujú prácu v sede, ovládate ho pomocou pedála a vďaka variabilnej rýchlosti otáčania valca si určujete vlastné pracovné tempo. Samozrejmosťou je ochrana prstov.
Výhody
- Najrýchlejšie žehlenie prakticky bez námahy
- Vhodné pre všetky typy tkaniny
- Rýchle žehlenie rozmerných druhov bielizne
Nevýhody
- Veľké rozmery
- Vysoká hmotnosť
- Cenovo najnákladnejší
Osobitným typom sú cestovné žehličky. Slúžia na rýchle žehlenie bielizne na cestách. Vyznačujú sa nízkou hmotnosťou a menšími rozmermi, aby sa ľahšie zmestili do batožiny. Taktiež sú odolné voči poškriabaniu, ktoré by mohlo vzniknúť v dôsledku prenášania. Väčšina je dimenzovaná pre duálne napätie, takže im nerobí problém ani iné elektrické rozhranie.
Najpredávanejšie žehličky
Ďalšie dôležité parametre
Parný výkon a parný ráz
Parný výkon je kľúčovým parametrom pri výbere žehličky. Predstavuje koľko gramov pary vypustí žehlička za minútu, pričom platí, čím vyšší výkon, tým rýchlejšie a jednoduchšie žehlenie. Optimálna hodnota parného výkonu pri horizontálnom žehlení by mala byť okolo 50 gramov za minútu, pri vertikálnom žehlení približne 100 gramov za minútu.
Parný ráz predstavuje jednorazové vypustenie väčšieho množstva pary. Tlačidlo pre túto funkciu sa nachádza na držadle žehličiek. Využívajú sa na ožehlenie nadmerne pokrčenej bielizne. Žehličky s parným rázom 70 gramov za minútu postačujú na málo krčivú bielizeň. V prípade žehlenia nepoddajných záhybov by mala byť hodnota parného rázu minimálne 130 gramov za minútu. Vysokokvalitné žehličky dokážu vyprodukovať parný ráz 360 gramov za minútu, vďaka ktorému nie je potrebné bielizeň nakropiť, žehlička ju parou sama zvlhčí a stane sa poddajnejšou.
Príkon
Príkon vplýva na rýchlosť nahriatia žehliacej plochy, teplotu žehliacej plochy ako aj na konštantnú dávku pary. Optimálna hodnota príkonu je približne 2000 W. Spodná hranica príkonu je by mala byť okolo 1400 W. Bielizeň vyžehlíte aj so žehličkou s príkonom 1200 W, ale bude vás to stáť viac námahy. Najvýkonnejšie žehličky dosahujú príkon až 3000 W ale netreba zabúdať, že čím je hodnota príkonu vyššia, tým je aj vyššia spotreba elektrickej energie.
Materiál žehliacej plochy
Ďalším dôležitým aspektom, ktoré by ste mali pred kúpou žehličky zvážiť je materiál žehliacej plochy. Mal by byť dostatočne kvalitný, nepriľnavý a dostatočne odolný, pretože pri poškodení žehliacej plochy riskujete pripálenie bielizne. Okrem toho je dôležité aby mal materiál dobré klzné vlastnosti, aby sa žehliaca plocha jemne kĺzala po tkanine. Nevhodným materiálom na žehliacu plochu je teflón, nerez alebo hliník. Pri týchto materiáloch riskujete poškriabanie žehliacej plochy a pripálenie alebo prilepenie k textílii. Medzi najčastejšie materiály, ktoré spĺňajú kritéria vhodnej žehliacej plochy sú keramika a smalt. Ešte odolnejší je zafír.
Pri výbere vhodnej žehliacej plochy by ste mali dbať aj na rozmiestnenie otvorov na paru. Nemali by v žiadnom prípade chýbať v špičke, na bokoch a uprostred žehliacej plochy. Čím je otvorov viac, tým rovnomernejšie rozvedú paru.
Dĺžka šnúry
Dĺžka šnúry patrí medzi faktory, ktoré ovplyvňujú komfort pri žehlení. Na to, aby ste sa vyhli používaniu predlžovacích káblov mali by ste si zmerať vzdialenosť od elektrickej zásuvky k miestu, kde budete žehliť. V prípade, ak nezoženiete vyhovujúcu dĺžku šnúry alebo sa nechcete šnúrou pri žehlení obmedzovať môžete siahnuť po bezšnúrovej žehličke.
Objem nádržky na vodu
Objem nádržiek na vodu sa pohybuje v rozmedzí od 250 ml do 400 ml. Ak vás otravuje časté dolievanie vody do nádržky počas žehlenia, mali by ste siahnuť po väčšom objeme. Parné generátory disponujú objemom až 2,5 litra čím zabezpečujú nepretržité žehlenie aj viac ako 2 hodiny.
Tlak pary
Tento parameter je dôležitý pri parných generátoroch. Čím je tlak pary vyšší, tým rýchlejšie sa dostane dovnútra tkaniny. Hodnota tlaku pary sa pohybuje v rozmedzí od 4 do 8 barov, pričom za výkonné zariadenie sa považuje tlak pary od 6,5 bar.
Odporúčané žehličky
Funkcie
Moderné žehličky disponujú rôznymi užitočnými funkciami.
- Zvuková signalizácia – žehlička vydá zvukový signál po určitej dobe nečinnosti, prípadne po dosiahnutí určitej teploty
- Automatické vypnutie – bezpečnostná funkcia, ktorá zabezpečuje vypnutie žehličky po určitej dobe nečinnosti.
- Anti drip / Drip stop – zabraňuje odkvapkávaniu vody z otvorov na žehliacej ploche na bielizeň, prípadne na žehliacu dosku.
- Vertikálne (zvislé) naparovanie – umožňuje žehlenie bielizne vo vertikálnej polohe. Žehliaca plocha sa tkaniny nedotýka, preto je ideálna na žehlenie veľmi jemných materiálov.
- AntiCalc/Calc Clean – odvápňovací systém, ktorý zabraňuje tvorbe vodného kameňa v žehličke. Vďaka tejto funkcii nie je potrebné použitie destilovanej vody.
FAQ – najčastejšie otázky a odpovede
Určite áno. Lacnejšie modely žehličiek majú žehliacu plochu z nerezu, hliníka alebo teflónu. Tieto povrchy sú však menej odolné voči poškriabaniu a tiež pomalšie reagujú na zmenu teploty. Ideálnou žehliacou plochou je keramika, smalt a zafír, ktoré sú odolné, rovnomerne vedú teplo a majú výborný sklz po materiály.
Príkon výrazne ovplyvňuje kvalitu žehlenia. Čím väčší má žehlička príkon, tým sa žehliaca plocha rýchlejšie nahreje. Pre kvalitné žehlenie by mal byť príkon žehličky minimálne 1400 W. Ideálne hodnoty sú však nad 2000 W.