Obsah článku
Hovorí sa, že chladnička je srdcom kuchyne, a preto je veľmi dôležité venovať veľkú pozornosť pri výbere tej najvhodnejšej do vašej domácnosti. V súčasnosti existuje na trhu veľké množstvo chladničiek s najrôznejšími funkciami, v rozličných dizajnoch. Pri výbere je preto potrebné brať do úvahy niekoľko faktorov.
Umiestnenie
V prvom rade je najdôležitejšie umiestnenie chladničky. Podľa tohto kritéria sa chladničky rozdeľujú na dva základné typy:
- Voľne stojace – s voľne stojacou chladničkou sa dá manipulovať a premiestňovať ju na najvhodnejšie miesto. Má väčšie rozmery a pri jej výbere je dôležité zohľadniť aj dizajn a farbu chladničky, aby ladila so zvyškom kuchyne. Cena voľne stojacich chladničiek je nižšia ako cena vstavaných chladničiek.
- Vstavané – takáto chladnička je vstavaná v nábytku kuchynskej linky. Je praktická, nenápadná a elegantná. Aby sa chladnička neprehriala, je potrebné okolo nej zabezpečiť dostatočnú priedušnosť.
V súčasnosti nie je potrebné brať do úvahy smer otvárania dverí na chladničkách, pretože je možné upraviť smer podľa vlastnej potreby.
Typ chladničiek
Pred kúpou chladničky sa musíte rozhodnúť, či potrebujete chladničku len na chladenie alebo aj na mrazenie, a prípadne akú veľkú mraziacu časť potrebujete. Vzhľadom na toto kritérium si môžete vybrať z viacerých typov:
Americké chladničky– sú vhodné najmä pre viacčlenné domácnosti vzhľadom na ich vyšší objem a perfektnú funkčnú vybavenosť (napríklad výrobník ľadu alebo nápojový automat). Ďalším pozitívom je ich dizajn a praktické otváranie dverí na obe strany. S veľkosťou chladničky však súvisí aj jej vyššia spotreba, s ktorou musíte pri amerických chladničkách počítať.
Monoklimatické chladničky – môžete sa stretnúť aj s pojmom jednodverové. V tomto prípade sa jedná o chladničky s rovnakou teplotou, nakoľko sú bez mraziacej časti. Tieto typy chladničiek sú určené pre domácnosti, ktoré nepotrebujú mrazničku, prípadne pre väčšie domácnosti so samostatnou mrazničkou. Veľké využitie nachádzajú najmä v komerčných priestoroch. V prípade, ak Vám vyhovuje tento typ chladničiek, môžete si pozrieť ponuku samostatných mrazničiek.
Kombinované chladničky – okrem chladiacej časti majú aj mraziacu časť. Chladiaca a mraziaca časť sú oddelené samostatnými dvierkami, čo prispieva k šetreniu energie. Kombinované chladničku môžu byť s mrazničkou dole alebo s mrazničkou hore.
- S mrazničkou hore – tieto mrazničky majú objem asi 60 – 80 litrov, a preto sa hodia do domácnosti s menším počtom ľudí.
- S mrazničkou dole – mraznička býva väčšia, s objemom približne 90 – 120 l, má viacero poličiek a hodí sa aj na dlhodobé mrazenie potravín.
Pultové chladničky (malé) – sú určené najmä do študentských izieb alebo pre jedného stravníka. Výhodou je veľmi nízka cena a nízka spotreba energie. Môžu byť len s chladiacou časťou alebo aj s mini mrazničkou.
Najpredávanejšie chladničky
Produkt | Hodnotenie | Detail |
Energetická účinnosť chladničky
Chladnička je v nepretržitej prevádzke, a preto by mal byť jeden z najdôležitejších parametrov pri výbere chladničky údaj o spotrebe. Energetická trieda označuje zaradenie do skupiny podľa energetickej náročnosti prevádzky spotrebiča. Všetky potrebné informácie sú uvedené na energetických štítkoch.
POZOR! Od marca 2021 došlo k zmene pri označovaní energetických tried. Najúspornejšie chladničky sú teraz označované písmenom A a najmenej úsporné chladničky písmenom G. Až do decembra 2021 sa môžu dopredávať aj skôr vyrobené spotrebiče s pôvodným označením (A+, A++ a A+++).
Objem
Úžitkový objem chladničiek sa uvádza v litroch. Pri výbere najvhodnejšieho objemu chladničky a mrazničky by sa mal zohľadniť počet členov domácnosti. Všeobecne sa uvádza približne 50 -70 l chladiaceho priestoru na jedného človeka a cca 20 l v mrazničke.
Hlučnosť
Hlučnosť chladničky by mala byť čo najnižšia, nakoľko môže byť najmä v menších priestoroch rušivým elementom. Ak hľadáte naozaj tichú chladničku, tak s hlučnosťou 40 dB a menej, pričom hranica normy hlučnosti je 47 dB.
Funkcie
V súčasnosti ponúkajú chladničky množstvo funkcií, ktoré spríjemňujú každodenné použitie a pomáhajú udržať potraviny dlhšie čerstvé. V súčasnosti sú najvyhľadávanejšie nasledujúce funkcie:
- No Frost – beznámrazový systém, ktorý nútenou cirkuláciou studeného vzduchu zabezpečí rovnomernú teplotu v celom priestore. Znižuje alebo eliminuje zrážanie vodných pár, ktoré spôsobujú chladenie potravín a nevzniká na nich ani na stenách chladničky námraza. V súčasnosti sa stáva štandardnou funkciou každej chladničky.
- Low Frost – systém, vďaka ktorému sa znižuje tvorenie ľadu v oblasti mraziaceho priestoru. Neželaný vznik námrazy sa zníži až o 80%, čím sa znižujú náklady, zvyšuje výkonnosť spotrebiča a potraviny sa zmrazujú rovnomerne.
- Holiday mode – tzv. prázdninový režim, ktorý môžete zapnúť počas vašej neprítomnosti, čím zabezpečíte nastavenie konštantnej teploty v chladničke. V prípade ak chladničku bez obsahu potravín vypnete, stalo by sa z nej miesto vhodné na tvorbu baktérií a plesní.
- Freshzone – v zásuvke s označením freshzone je teplota nižšia o 15% v porovnaní so zvyšným priestorom chladničky, a preto je vhodná na skladovanie rýb a čerstvého mäsa.
- Coolmatic, frostmatic – Rýchle ochladenie resp. zmrazenie potravín. Keď je teplota optimálna, tak sa chladnička/ mraznička prepne do bežného módu. Táto funkcia sa používa napríklad po veľkom nákupe, keď sa chladnička/ mraznička naplní veľkým množstvom potravín.
- Signál otvorených dverí – zvukový signál oznamujúci nedostatočné zatvorenie dverí, čím chráni pred vyššou spotrebou resp. rýchlejším znehodnotením potravín. Táto funkcia je výborným pomocníkom najmä v domácnostiach s menšími deťmi.
- Oddelená regulácia – termostat pre chladničku a pre mrazničku zvlášť. Umožňuje nastavenie teploty pre chladiacu a mraziacu časť zvlášť, čo zefektívňuje používanie spotrebiča.
Odporúčané chladničky
FAQ – najčastejšie otázky a odpovede
Chladničku sa odporúča umiestniť čo najďalej od akéhokoľvek zdroja tepla. Ide hlavne o kúrenie, kachle, sporák a iné telesá, ktoré sú teplé alebo horúce. Neodporúča sa tiež, aby chladnička stála blízko okna, pretože tam na ňu bude svietiť slnko. Vysoké teploty spôsobujú vyššiu spotrebu energie a môžu viesť až k prehriatiu a poruche chladničky.
Počujete z chladničky rôzne zvuky? Občasné praskanie, či vibrovanie sú bežným javom. Pokiaľ je však hluk intenzívny a prekračuje bežné normy, na ktoré ste doma zvyknutí, mohlo by ísť o chybu kompresora. V takomto prípade je potrebné obrátiť sa na autorizovaný servis alebo odborníka.
Povrch chladničky sa odporúča čistiť aspoň raz za mesiac, pretože na ňom môžu zostať zvyšky uskladnených potravín, vytečené mlieko a podobne. Vnútorné čistenie chladničky sa odporúča vykonávať minimálne dvakrát ročne.
Ďalšie technológie
Prevažne americké chladničky sú vybavené najrôznejšími technológiami, ktoré spríjemňujú život členom domácnosti. Predovšetkým sú to výrobníky ľadu a dávkovače vody, ktoré sa hodia najmä v letných mesiacoch na osvieženie. Populárne sú aj chladničky s Displejom, do ktorého napíšete napríklad dátum spotreby potravín a chladnička Vás naň neskôr upozorní.
CustomFlex predstavuje chladničky, ktoré boli navrhnuté tak, aby ste si mohli prispôsobiť poličky a odkladacie boxy v chladničke podľa Vašich požiadaviek.
Zaujímavou technológiou je aj SpinView, čo predstavuje poličku, ktorú je možné dookola otáčať, aby ste mali prehľad o potravinách uložených vzadu. Door in door zasa umožňuje ľahší prístup k potravinám tým, že dvere chladničky obsahujú ešte ďalšie dvere, do ktorých umiestnite najčastejšie používané potraviny.
Dizajn
V súčasnosti môžete nájsť na trhu aj chladničky v rôznych farbách, dokonca okrem jednodverových a dvojdverových môžete nájsť aj trojdverové a dokonca štvordverové. Veľmi obľúbenými chladničkami sú aj chladničky s Retro dizajnom.