Jozef Karika patrí nielen k najčítanejším slovenským autorom, ale je aj k úspešným stredoeurópskym spisovateľom. Doteraz publikoval 21 kníh, ktoré okrem slovenčiny vyšli aj v češtine, poľštine, angličtine, maďarčine a macedónčine. Z jeho kníh sa predalo viac ako pol milióna výtlačkov. Píše jednu knihu ročne a každá z nich sa stala bestsellerom. Tento rok vychádza na Slovensku druhé vydanie historického dvojrománu Na smrť I+II v novej, exkluzívnej úprave.
Autor o románe Na smrť I+II povedal:
„Román Na smrť sa mi dnes zdá ešte aktuálnejší než v čase prvého vydania pred desiatimi rokmi. Nápor autoritárskych až totalitných ideológií pravého aj ľavého spektra, akému je slobodný svet vystavený, má paralelu práve v tridsiatych a štyridsiatych rokoch minulého storočia. Románové memento o tom, kam vedú všetky kolektivistické a lúpeživé snahy, sa mi zdalo potrebné už v minulej dekáde. Takýto rýchly nástup ohrozenia slobody a individuálnych práv som však nečakal. Na smrť je historický a zároveň najviac aktuálny z mojich románov.“
Román na Smrť I+II vychádza v jednom zväzku s mramorovou oriezkou, metalickým efektom na obálke, potlačenými farebnými predsádkami a dvojfarebným knižným blokom.
Československo roku 1928. Dvaja kamaráti, maturanti z Ružomberka, Žid Viktor a Nemec Karol, neúmyselne zabijú syna miestneho podnikateľa. Viktor uteká k príbuzným do New Yorku a stáva sa členom mafiánskej organizácie Murder, Inc. Karol študuje medicínu v Mníchove a pod vedením Reinharda Heydricha sa mení na oddaného stúpenca nacistickej ideológie. Ocitajú sa tak na opačných stranách rodiaceho sa vojnového besnenia… Na smrť je rozsahom a dejovým oblúkom najväčší slovenský porevolučný román. Prepája svet americkej mafie s hrôzami nacizmu. Detailne približuje vojnu mafiánskych rodín v Amerike, ako aj vzostup nacizmu v Nemecku, Noc dlhých nožov, Krištáľovú noc, nacistické programy eutanázie, vyhladzovacie operácie na východnom fronte a fungovanie koncentračných táborov. Román sa odohráva v rokoch 1928 – 1945 v Československu, Nemecku, Spojených štátoch, Poľsku, na Ukrajine, v Pobaltí a vrcholí v čase Slovenského národného povstania. Autor ponúka desivú pripomienku, ako málo stačí, aby z nás spadla civilizačná škrupina a zmenili sme sa na kruté, bezcitné monštrá.
Pri príležitosti 10. výročia prvého vydania vychádza román Na smrť I+II ako súborné dielo v exkluzívnom zberateľskom prevedení. Na obálke knihy je použitý parciálny UV lak a razba striebornou fóliou na dosiahnutie metalického efektu. Kniha je vytlačená dvojfarebne na bezdrevnom papieri a doplnená predsádkami z červeného surbalínu potlačenými čiernou farbou. Má dve farebné záložky (lacetky), čiernu a červenú. Kniha vyniká unikátnou červenou farebnou oriezkou, ktorá je potlačená čiernou farbou a vytvára mramorový efekt. Knižný blok bol vytlačený v tlačiarňach TBB v Banskej Bystrici, odkiaľ putoval do Nemecka do kníhviazačskej dielne Richarda Mayera v Esslingene, kde sa vyhotovila spomínaná mramorová oriezka. Finálne knihárske spracovanie spolu s obálkou sa realizovalo v tlačiarňach TBB v Banskej Bystrici. Autorom obálky je renomovaný český grafický dizajnér Emil Křížka. Toto jedinečné vydanie určite patrí k tomu najkrajšiemu na slovenskom knižnom trhu.